Życie, czym ono jest?

Rozważania: Człowiek

04:30, 4.2.2011 .. 3 komentarzy .. Link
Każde z tych rozważań ma na celu pobudzenie wyobraźni, i zapoczątkowanie wymiany poglądów które jest najlepszym źródłem poznania człowieka :)

Dzisiejsze rozważania skieruję w stronę człowieka i naszych uczuć wobec innych ludzi. Jako istoty stadne uczucia takie wyrażać musimy gdyż jest to nieodzowną częścią naszej egzystencji. Lecz od tego w jaki sposób, w jakim stopniu i jakie uczucia wyrażamy, zależy postrzeganie nas jako ludzi dobrych lub złych. W nas samych istnieje masa różnego rodzaju odczuć i emocji kierujących nami. Poprzez nabywanie „kręgosłupu” moralnego, część z nich jest w nas tłumiona lub odrzucana jako negatywne skutki człowieczeństwa. Jednak ścieżka wiodąca w tym dziwnym świecie emocjonalnym jest bardzo rozwidlona, poprzez co często schodzimy z właściwej trasy. Pytanie jakie musimy sobie zadać aby określić właściwą drogę jest: Kiedy człowiek jest szczęśliwy? Cóż odpowiedź jest bardzo trudna gdyż każdy z nas w inny sposób postrzega szczęście, lecz możemy wyłonić część podstawowych odruchów ludzkich właściwych dla każdego człowieka dla osiągnięcia szczęścia wewnętrznego.
1. Posiadanie celu do którego pragniemy dążyć. Celu który określa sens naszego życia, sprawia, że chcemy walczyć dalej.
2. Posiadanie bliskiej osoby, wobec której odczuwalibyśmy miłość – wyższe uczucia ludzkie.
3. Kierowanie się na miarę naszym możliwości uczynkami pomocy wobec innych ludzi.
4. Posiadanie własnej wewnętrznej hierarchii dobra i zła, własnych zasad  i przestrzeganie ich.
5. Zrównoważenie samolubności jednostki z dobrem ogółu.

Często jednak nie potrafimy zachować wewnętrznej równowagi, z powodu braku którejś z tych podstawowych wartości. Z powodu narastającego w nas chaosu, kolejne podstawowe wartości stawiane są pod znakiem zapytania, aż w końcu rozmazują się w otchłani tworząc w nas jeszcze większą pustkę. W ten sposób możemy zacząć błędnie interpretować nasze potrzeby i oddalać się od szczęścia. Zdarza się, że poprzez to, tworzymy swój obraz osobowości na wzór obrazu szczęśliwego, aby zachować normę w funkcjonowaniu społecznym, lecz tak naprawdę jest to nieidealna kopia okalająca „wewnętrzne brudy” w ładny kawałek płótna. Pozornie ciężko zauważyć różnicę, lecz gdy nadejdzie zewnętrzna zawierucha, tylko mocny gmach pozostanie na swym miejscu, a płócienne namioty rozwieją się, ukazując wewnętrzne słabości. Zastanówmy się nad pewnym teoretycznym przykładem.

Wewnętrzna hierarchia wartości osoby jest nieukształtowana. Gdy do rozbicia wewnętrznego dochodzi zewnętrzne zagrożenie osobowość w pośpiechu buduje fundamenty. W końcu zagrożenie zewnętrzne traci na sile, gdy forma została ukształtowana, lecz budowana w pośpiechu, zamiast zrównoważenia, przyjmuje pogląd w którym osoba ta jest najważniejsza. Samolubne podejście prowadzi do podzielenia świata w umyśle obiektu na:
„Rzeczy/osoby zawsze dla mnie dobre, które akceptuję” i „Rzeczy/osoby dla których nie jestem doskonały i te odrzucam”.
A teraz pomyślmy co się stanie, gdy osoba ta dojrzeje do dalszej budowy charakteru, i co się z nią stanie? Przyjmijmy, że osobie tej dane było zetknąć się z właściwą hierarchią. Rozważając dwie kolejne możliwości: albo staje się ona zazdrosna o szczęście które zobaczyła, albo pojmuje istotę właściwego „uporządkowania”. Tak samo w pierwszym jak i w drugim przypadku obiekt chce samemu osiągnąć taki stan rzeczy. Jest to początek dalszego rozwoju. Lecz mając „samolubne” fundamenty, budowa chcąc nie chcąc staje się do nich podobna. W efekcie otrzymujemy człowieka z pozoru dobrego, lecz wciąż przetwarzającego informacje tylko pod swoją osobę, co w efekcie sprawia, że nie przetwarza ich w sposób poprawnie społeczny, i w gruncie rzeczy może prowadzić do zła i cierpienia.
Podsumowując, światopogląd powinniśmy kształtować pod względem zarówno naszych wewnętrznych odczuć jak i zewnętrznych czynników (uczuć innych). Pierwowzorem nie powinien być jeden obiekt, lecz parę obiektów, dzięki czemu uzyskamy słuszniejszy i szczęśliwszy obraz nas samych.Dodaj Komentarz

Brak tematu

09:13, 30.3.2011 .. Dodany przez Mroczne Kalesony
"wymiany poglądów które jest najlepszym źródłem poznania człowieka"

Boję się teraz przedstawiać swoje poglądy.

Brak tematu

10:40, 8.4.2011 .. Dodany przez Husarz94
Nie ma co się bać ^^ ;P

Nie na temat hehe

09:29, 12.7.2011 .. Dodany przez Roziak
życie do dziwka dlatego wciąż nas zadziwia, i nikt tu nie wytrwa bo nić porozumienia pęka

{ Poprzednia strona } { Strona 6 z 13 } { Następna strona }

O Mnie

Start
Mój Profil
Archiwum
Przyjaciele
Mój Foto Album

Linki


Kategorie


Ostatnie Wpisy

Rozważania: Marzenia
Cel
Rozwarzania: Zrozumienie
Rozważania: Walka
Rozważania: Zło

PrzyjacieleGry online : Wyszukiwarka Mp3 : Filmy online