Oprogramowanie software


O systemach operacyjnych słów kilka

Posted at 08:12 on 12-Sep-2012

DOS (ang. Disc Operating System) - pierwszy, przenośny system operacyjny komputerów PC i mikrokomputerów lat '80. DOS rezyduje nad BIOSem (podstawowym systemem wejscia i wyjścia, umożliwiającym komunikację systemu operacyjnego ze sprzętem). System ten jest bardzo podstawowy, nie posiada mechanizmów ochrony pamięci, nie jest zatem bezpiecznym systemem dla danych. W historii technologii informacyjnej można go nazwać antycznym.

 

Windows 3.11 - ulepszona wersja systemu operacyjnego Windows 3.0, opierająca się na systemie MS-DOS. Została stworzona przez firmę Microsoft. Zyskała dużą popularność, ze wzgledu na rozbudowany interfejs graficzny. Nowiścią tego systemu była możliwość otwierania starszych programów w oknie, co umożliwiało wielozadaniowość. System zarządzania innymi programami został oparty na ikonach, co było zupełną nowoscią. Sam Windows 3.11 został rozszerzony o obsługę multimediów (nagrywani i odtwarzanie dźwięków), nowy standard czcionek, a także możliwość tworzenia publikacji, względem swoich poprzednich wersji. System Windows 3.11 jest ojcem Windowsa 95, który w krótkim czasie zdominował komputery na całym świecie.

Microsoft Windows XP - wydana w październiku 2001 wersja systemu operacyjnego Windows, stworzona przez firmę Microsoft. Nazwa 'XP' pochodzi od angielskiego experience. Charakteryzuje się nowymi rozwiazaniami graficznymi, a także operacyjnymi.
Nowe funkcje systemowe systemu operacyjnego:
- Możliwość nagrywania płyt CD za pomocą zintegrowanego z Windows Explorerem programu do nagrywania płyt

- Grupowanie programów na pasku zadań

- Wygładzanie czcionek na ekranach LCD.

- Wyświetlanie w Menu Start najczęściej używanych programów

- Oczyszczanie pulpitu ze skrótów nieużywanych przez liczbę dni ustawioną przez użytkownika (domyślnie 60)

- Monitorowanie stanu baterii laptopa i hibernacja systemu w przypadku, kiedy stan baterii jest niski.

- Możliwość szybkiego przełączania użytkowników.

 

Vista -

Linux -

 

Mac Os -

Komentarzy (0) | Dodaj Komentarz | Przeglądaj

Czym jest system operacyjny?

Posted at 08:12 on 12-Sep-2012

Jedna z najkrótszych definicji systemu operacyjnego to "oprogramowanie zarządzające systemem komputerowym, tworzące środowisko do uruchamiania i kontroli zadań użytkownika", zaczerpnieto ją z wikipedii.
System operacyjny jest mózgiem komputera, bez którego praca byłaby niemożliwa.

Odpowiada on za planowanie przydziału pamięci dla poszczególnych, aktywnych programów, ma za zadanie kontrolowanie procesora i przydział jego czasu poszczególnym zadaniom. Dzięki niemu równoczesne zadania jednolite mają zapewniony wolny od interferencji dostęp do odpowiedniego sprzętu, który kontroluje. System operacyjny synchronizuje i komunikuje ze sobą poszczególne zadania, dzięki czemu komputer może działać jednocześnie wielobiegunowo, a operacje nie przeszkadzają sobie nawzajem.

Komentarzy (0) | Dodaj Komentarz | PrzeglądajGry online : Wyszukiwarka Mp3 : Filmy online